Anasayfa » Hakkımızda

Hakkımızda

Squash sporundaki 2021 yılı itibariyle 32 yıllık tecrübemizi CaptainCourt markasıyla dünya squashına sunmanın mutluluğu içindeyiz.

Ülkemizde squash sporunun gelişmesine paralel olarak squash kort sayısında da belirgin bir artış görülmektedir. Ancak squash kortunu sadece dört duvar ve parke zemin olarak gören dar bakış açısı yüzünden standartlara uygun kortlarımız yok denilecek kadar az sayıdadır. Bu olumsuz durum squash sporunun gelişmesini engelleyen önemli faktörlerin başında gelmektedir. Türkiye'de bulunan squash kortlarının neredeyse %90'ı squash sporuna uygun olmayan imalattan dolayı kullanılamaz haldedir. Halbuki squash kortlarımız aynı maliyetle profesyonel firmalar tarafından imal edilmiş olsalardı, Dünya Squash Federasyonu standartlarına uygun birçok korta sahip olabilirdik.

Biz CaptainCourt olarak ülkemizdeki bu eksikliğin bilincinde olup dış bağlantılarımızı hep açık tuttuk. 2007 yılında İngiltere Squash Federasyonunun davetlisi olarak katıldığımız eğitimlerde, squash duvar kaplamaları, karkas parke sistemleri, squash cam bağlantı teknikleri ve uygun ışık miktarları konusundaki bilgi ve deneyimimizi geliştirerek CaptanCourt markasının bugünkü seviyeye ulaştırdık.

CaptainCourt Türkiye squash sektöründe tescilli tek markadır. Türkiye'de ilk defa bu yıl düzenlenen Dünya Profesyonel Squash Şampiyonası (PSA) maçları İstanbul Avrupa Konutları CaptainCourt squash kortlarında gerçekleştirilmiştir.

CaptainCourt ; Finlandiya, Belçika, Mısır gibi ülkelere squash kort malzemeleri

(squash kort camı, squash menteşeleri, squash parke sistemleri v.b) tedarik eden sayılı dünya markaları arasında yer almaktadır.

CaptainCourt inşaat sektöründe saygınlığını kanıtlamış Ağaoğlu, Avrupa Konutları, Sympaş Gayrimenkul, Yeşil İnşaat, Birlik İnşaat, Dost İnşaat, Rönesans Holding gibi seçkin firmaların squash kort yapım işlerini üstlenmekte ve imalat sonrası bu kortlarda başarılı turnuvaların organizasyonuna öncülük etmeye devam etmektedir.

Kurucumuz Kaptan Kaygan Kimdir?

1989 yılında Spor Akademisinden mezun olmadan hemen önce squash sporuyla tanıştı.   Squash’ın  ülkemizde tanıtılmasına ve  geliştirilmesine büyük katkıları olan önemli işlere imza attı.

1995: Bilkent Üniversitesi’nde eğitmen olarak görev aldı.

2001: Avustralya Sidney Squash Federasyonu Milli Takım Antrenörü Dean Landy eğitmenliğinde squash okulunu başarıyla tamamlayarak 1. kademe antrenörlük sertifikasını aldı.

2006-2019: Türkiye Squash Federasyonu’nda Milli Takım Antrenörlüğü ve Teknik Kurul Başkanlığı yaptı. Aynı zamanda squash antrenörlük ve hakemlik kurslarında eğitmenlik yaptı.

2007- 2019: Avrupa’daki birçok ülkede düzenlenen  Squash Şampiyonalarında Milli Takım Antrenörü olarak görev yaptı.

2007: Viyana’da İngiltere Squash Federasyonu Milli Takım Antrenörü David Champion’un eğitmenliğinde ESF( European Squash Federation) ikinci kademe antrenörlük kursunu başarıyla tamamlayarak 2. kademe sertifikasını aldı.

2008: İngiltere Squash Federasyonu davetlisi olarak gittiği İngiltere’de Dünya Squash Federasyonu’nun akredite ettiği duvar ve cam squash kortları üretim teknikleriyle ilgili olarak eğitim aldı.

2009: Dünya Squash Federasyonu’nun uluslararası ilk 4 hakeminden biri olan Mohammed Fayyaz ile başladıkları “Squash Hakemliği Temel Prensipleri ve Turnuva Hakemliği” üzerine çalışmalarını kitap haline getirdi.

2013: Budapeşte (2012) ve Birmingham/ İngiltere’de (2013) İngiltere Squash Federasyonu Milli Takımlar Antrenörü Peter Hirst’ten aldığı eğitimler sonrası Avrupa Squash Federasyonu’nun antrenörlükte en üst kademesi olan level 3 belgesini aldı. 2013 yılında bu sertifikayı almaya hak kazanan Avrupa’daki 2 kişiden biri olmuştur.

2016: Türkiye’deki ilk Cam Squash  Kort imalatını ANKARA/UPTOWN projesinde gerçekleştirdi.

( Cam Kort Fotograflarını “GALERİ” bölümünde inceliyebilirsiniz.)

2019: İZMİR/SIĞACIKTA  Türkiye’deki ilk Padel Tenis Kort imalatını tamamladı.

2020 yılına kadar 150 den fazla squash kort projesine imza attı.

(Tamamlanan squash kortlarını “REFERANSLARIMIZ” bölümünde görebilirsiniz.)

 

2021 yılı itibariyle 32  yıllık squash tecrübesiyle squash sporunu ülkemize kazandıran Kaptan KAYGAN, söz konusu birikimlerini  squash kort imalatı projeleri ile devam ettirmektedir.Tasarım ve Uygulama Dörtgöz Tasarım Stüdyosu